Дорожньо-транспортна пригода — подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки;
Скоєня ДТП є одним із розповсюджених явищ в України. Щодня по всій території Україні реєструються сотні дорожньо-транспортних пригод.
Наслідком практично кожної дорожньо-транспортної пригоди є заподіяння майнової та(або) моральної шкоди принаймні одному з її учасників та(або) третій особі. У деяких випадках унаслідок ДТП шкоди може бути завдано також життю та здоров’ю людей.
У разі вчинення ДТП, в наслідок якого потерпілій стороні було спричинено лише матеріальну шкоду, негативним явищем для винної особи є адміністративна відповідальність, що виражається у сплаті штрафу або позбавлення права керування, та відшкодування потерпілому заподіяної матеріальної та моральної шкоди.
У випадку вчинення дорожньо-транспортної пригоди, в результаті якої потерпілому було спричинено тілесні ушкодження середньої тяжкості та тяжкі тілесні ушкодження, чи якщо такі дії спричинили смерть потерпілого, негативним явищем для винної особи є настання кримінальної відповідальності, що може бути виражене у позбавленні волі строком від 1 до10 років, та відшкодування потерпілому чи його родичам (у випадку якщо потерпілий загинув) заподіяної матеріальної та моральної шкоди.
Що робити, якщо трапилось ДТП і ви стали його безпосереднім учасником? Згідно з п.2.10 ПДР, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди.
Водій зобов’язаний:
- Негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
- Увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 ПДР;
- Не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;
- Вжити можливих заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати карету швидкої медичної допомоги, а якщо це неможливо, звернутися за допомогою до присутніх і відправити потерпілих до лікувального закладу;
- У разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті “г” пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред’явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;
- Повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи підрозділ міліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття працівників міліції;
- Вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;
- До проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Якщо внаслідок дорожньо-транспортної пригоди немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста Державтоінспекції або в орган чи підрозділ міліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею.
Ніколи не залишайте місце ДТП, зникнувши з місця аварії, Ви автоматично вважаєтеся винним. Залишати на місці ДТП людей у безпорадному стані без допомоги — це злочин, тому «водій-втікач» повинен розуміти, що за це він може, а саме – ч.1 ст. 135 КК України, де зазначається наступне: завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів до самозбереження через малолітство, старість, хворобу або внаслідок іншого безпорадного стану, якщо той, хто залишив без допомоги, зобов’язаний був піклуватися про цю особу і мав змогу надати їй допомогу, а також у разі, коли він сам поставив потерпілого в небезпечний для життя стан, карається обмеженням волі на строк до двох років або позбавленням волі на той самий строк.
Корисні поради водію у разі ДТП
Життя часто приносить несподівані сюрпризи, особливо, коли цього зовсім не чекаєш. Одним із таких неприємних моментів є дорожньо-транспортна пригода. Якщо вашому життю та життю оточуючих нічого не загрожує пропонуєм вашій увазі порядок дій при виникненні ДТП.
- Зателефонуйте в страхову
- Шукайте свідків
- Сфотографуйте місце ДТП з різних сторін
- Перевірте схему ДТП
- Звертайте увагу на формулювання
- Не відмовляйтеся від медобстеження