Як заповнити європротокол
Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (далі – Європротокол) – письмове повідомлення встановленого Моторним (транспортним) страховим бюро України (далі – МТСБУ) зразка, яке надається страховику чи МТСБУ водієм транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди.
Європротокол в Україні дає право водіям в спрощений спосіб оформити незначні ДТП без виклику поліції. Оформлення ДТП за допомогою Європротоколу - це право, а не обов'язок водіїв саме в такий спосіб фіксувати дорожню пригоду. Якщо хоча б один з водіїв (за будь-яких причин) не бажає заповнювати Європротокол, то на місце ДТП потрібно викликати поліцію.
УВАГА! При умові оформлення Європротоколу, ліміт відповідальності страхової компанії становить 80 тис. грн., А тому, при оформленні європротоколу, водії мають враховувати розмір заподіяних збитків.
Основні переваги використання Європротоколу:
- Економія часу при оформленні ДТП;
- Винуватець ДТП не сплачує штраф за порушення ПДР;
- У винуватця ДТП, поліцією не вилучається водійське посвідчення;
- Зменшення завантаження трафіку на місці ДТП для інших учасників дорожнього руху;
- Прискорює виплату страхового відшкодування;
Скористатися "європротоколом" можливо тільки коли:
- У ДТП брало участь не більше 2-х транспортних засобів;
- Немає травмованих чи загиблих у ДТП;
- Обидва водії-учасники ДТП мають дійсні поліси автоцивілки;
- Водії дійшли згоди щодо обставин ДТП і в тому числі щодо винної та постраждалої сторони;
- Водії визнали відсутність один у одного алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння;
Порядок оформлення Європротоколу визначається Інструкцією «По заповненню повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду» затвердженою протоколом Президії МТСБУ від 11.08.2011 р. №274/2011.
Ця Інструкція визначає умови заповнення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, яке надається страховику чи Моторному (транспортному) страховому бюро України водієм транспортного засобу на виконання підпункту 33.1.4 пункту 33.1 статті 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», а також застосування Типових схем дорожньо-транспортних пригод та розподілу відповідальності учасників дорожньо-транспортної пригоди за заподіяну ними шкоду при оформленні документів по дорожньо-транспортним пригодам без участі уповноважених на те працівників міліції.
УВАГА! Раніше ніж заповнювати Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду радимо Вам, за наявності відповідних технічних засобів, провести фотографування місця події та обох транспортних засобів, причетних до дорожньо-транспортної пригоди. Вказані фотографії надати страховику разом із Повідомленням про дорожньо-транспортну пригоду.
1. Повідомлення заповнюється та підписується водіями транспортних засобів, причетних до дорожньо-транспортної пригоди (далі – ДТП). Повідомлення може оформлятися одним із водіїв транспортних засобів виключно у разі, якщо оформлення ДТП здійснювалося уповноваженими на те працівниками міліції.
2. При складанні Повідомлення використовується тільки один бланк Повідомлення.
3. Повідомлення заповнюється чітко, розбірливо, від руки кульковою ручкою, бажано друкованими літерами, при цьому обов'язково зазначаються всі відомості про кожного учасника ДТП. Вибір учасником колонки (жовта чи блакитна) не має значення.
5. У разі настання ДТП за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти Повідомлення. У такому разі водії транспортних засобів після складення Повідомлення мають право залишити місце ДТП та звільняються від обов'язку інформувати Державтоінспекцію МВС України про її настання.
6. Виправлення у Повідомленні категорично забороняються. Замість зіпсованого бланку заповнюється інший.
Порядок заповнення Європротоколу:
Пункти 1, 2 заповнюються згідно з фактичними датою та часом настання ДТП із зазначенням місця ДТП;
У пунктах 3, 4 Повідомлення вірне твердження позначається знаком «Х». У випадку, якщо у ДТП приймало участь більше ніж два транспортних засоби, то по кожному зіткненню транспортних засобів складається окреме Повідомлення. При цьому у пункті 4 цих Повідомлень обов’язково позначається відмітка «Так»; (питання виноситься на розгляд Президії МТСБУ);
У пункті 5 зазначаються відомості про свідків ДТП. У разі, якщо свідки ДТП не встановлені або відсутні, то у цьому пункті робиться запис, наприклад: «не виявлені» або «відсутні»;
У пункті 6 зазначається інформація про страхувальника згідно з даними полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або «Зеленої карти» (далі – Сертифікат страхування);
Пункт 7 заповнюється згідно з даними свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та страхового полісу. Відомості в зазначених документах мають співпадати;
Пункт 8 заповнюється згідно з даними Сертифікату страхування. Поле «ТАК» пункту 8 «Чи покриває поліс шкоду транспортному засобу?» позначається знаком «Х» за наявності договору добровільного страхування наземного транспорту (КАСКО);
Пункт 9 заповнюється згідно з даними посвідчення водія – учасника ДТП. Також водій – учасник ДТП зазначає номер свого телефону або електрону адресу (е-mail) та адресу фактичного проживання;
У пункті 10 стрілкою необхідно вказати напрям і місце початкового (первинного) контакту (зіткнення);
У пункті 11 стисло зазначаються видимі пошкодження кожного транспортного засобу;
У пункті 13 відображаються: розташування ТЗ А і В на момент настання ДТП, стрілками напрямок їх руху, дорожні знаки та розмітка, назва вулиць або доріг.
У пункті 12 (клітинки 1-17) відмічаються знаком «Х» обставини, які відносяться та характеризують ДТП;
УВАГА! Обов’язково зазначається кількість відмічених знаком «Х» клітинок.
У пункті 14 надається додаткова інформація, яка не міститься у Повідомлені та яку водій транспортного засобу вважає за необхідне викласти. У разі необхідності дозволяється використання додаткового аркушу. У такому випадку в пункт 14 Повідомлення вноситься запис «додаткові пояснення на ___ аркушах додаються»;
У пункті 15 обидва водії - учасники ДТП обов'язково підписують Повідомлення.
УВАГА! Тільки після підписання Повідомлення водіями – учасниками ДТП, аркуші розділяються. Перший аркуш Повідомлення отримує потерпілий, а другий – винуватець події.